× Belirli Günlerle İlgili Dosyalar

Cumhuriyet Bayramı

9 yıl 11 ay önce #121 Yazan: kemal
CUMHURİYET MEŞALESİ
Türk Tarihi, milleti çok büyük bunalımlara düştüğü ve devleti çöktüğü zaman mutlaka büyük bir kurtarıcıya tanıklık etmiştir. Eskilerde Kök Türk Devleti’ni yıkılmaktan kurtaran Bumin Kağan gibi,Osmanlıyı tekrar hayata bağlayan Çelebi Mehmet gibi.Ve yine Türk Milletinin çok zor bir dönemde oldu bir zamanda bu sefer Mustafa Kemal geldi… Her şeyin bitti denildiği, umutların tükendiği bir anda sonsuzluğu anımsatan masmavi gözleriyle çıktı ortaya :“ Her şey yeni başlıyor.” dedi. Işık saçtı çevresine altın sarısı saçlarıyla.
I. Dünya Savaşı bitmişti. Galip devletler vatanımızı paylaşma planlarına başlamışlardı bile. Halk ise yoksul, yaralı ve bitik. Ama esarete de boyun eğmeye niyetli değildi. Bir kıvılcım istiyordu sadece. Bu aç kurtlara her şeyin hesabını ödetmek için küçük bir kıvılcım. Atmalıydılar bu katil sürüsünü atalarının onlara miras bıraktığı bu cennet topraklardan. Kendilerini ancak o zaman rahat hissedeceklerdi. Ve Samsunda yandı o kıvılcım. Öyle bir yandı ki hem de yurdun dört bir yanı bu ateşle parladı.
Uzun süren mücadeleler sonucu hesap ödetilmişti. Vatan toprakları düşman işgalinden kurtarılmış, al bayrak yeri göğü titretircesine göğsünü gere gere dalgalanmaya yeniden başlamıştı.
Evet Ulu Önder ve silah arkadaşları liderliğinde milli mücadele kazanılmıştı.fakat sadece top tüfek susmuştu. Asıl savaş şimdi başlayacaktı. Medeniyet savaşı…
Gençliğinden beri hayalini kurduğu cumhuriyet fikrini uygulama zamanı gelmişti artık. Cumhuriyet yönetimini Türk milletinin karakterine uygun gören Atatürk bu düşüncesini “ Türk milletinin karakter ve yapısına en uyun idare cumhuriyettir.” diyerek ifade etmiştir. Bu vatanı. Bağımsızlık ve özgürlüğü bu halk kazandıysa onu yönetme yetkisi de halkın olmalıydı. “Artık hükümet millettir ve millet hükümettir.” seslenişiyle herkese cumhuriyet yönetimini duyurmuştur. Halkına her şeyin en iyisini layık gören Atatürk. “ Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek bu meşaleyi bizlere vermiştir.
Yaşamının son anlarını bile çalışarak, düşünerek halkına yarar sağlamak için geçiren Atatürk’ün bizden istediği bu meşaleyi sonsuza kadar taşımamızdır. Bu görevi yerine getirmek bizim atamıza en büyük borcumuzdur.
Rahat uyu Atam! Senden aldığımız ilhamla o meşale- CUMHURİYET MEŞALESİ- sonsuza dek yanacaktır.
C:\fakepath\cumhuriyet konuşması.docx

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: kemal
Sayfa oluşturma süresi: 0.200 saniye
Top