Çöl iklimi

Çöl nedir? Yağışların çok az, düzensiz ve tesadüfi olduğu bitki örtüsü ve hayvanların yaşamasına elverişsiz yerlere çöl denir.
Çöl İklimi (Sıcak ve Kurak İklim): Dönenceler civarında, Asya ve Kuzey Amerika’da karaların iç kısımlarında ve Güney Amerika’nın güneyinde görülür. Dönenceler çevresinde alçalıcı hava hareketleri çöl oluşumuna neden olmaktadır. Karaların iç kısımlarında ise yüksek dağlar nemli hava kütlelerini engellediği için çöller meydana gelmektedir.
Çöl ikliminin olduğu yerler: Afrika’nın kuzeyinde Büyük Sahra, Ortadoğu’da Necef, Asya’da Gobi, Taklamakan, Deşti Kebir, Avustralya’da Gobbon ve Gibson, Güney Afrika’da Kalahari ve Namib, Güney Amerika’da Patagonya, Atacama ve Peru ile ABD’nin güneybatısı yeryüzündeki başlıca çöl alanlarıdır.

İklim Özellikleri

 

Çöllerdeki nem yetersizliği, günlük sıcaklık farkının büyümesine zemin hazırlamıştır.
Günlük sıcaklık farkının 50°C yi bulduğu zamanlar olmaktadır.
Geceleri sıcaklık 0°C düşebilir.
Bu iklim tipini, yağışların yok denecek kadar az olması belirler.
Yıllık yağış miktarı 100 mm’nin altındadır.
Yağışlar daha çok konveksiyonel hareketlerle oluşan kısa süreli sağanak yağmurlar şeklindedir.
Tabii bitki örtüsü bazı kurakçıl otlar ve kaktüs bitkileridir.

 

          Çöl ikliminin görüldüğü yerler               Çöl İklimi yağış ve sıcaklık grafiği

çölde bulunan bir  vaha

Vaha nedir? Çölün herhangi bir yerinde suyun toprak yüzüne çok yakın olmasıyla bir kaynak,bir kuyu,büyükçe bir havuz görünüşünde bir birikinti meydana getirdiği ve çevrede ağaçların, yeşilliğin bulunmasına zemin hazırladığı kısımlardır.Bazı vahalar,çölde ezici sıcak ve köreltici güneş altında yol alan seyyahlar için sadece bir seraptır. Uzaktan hurma ve palmiye ağaçlarını,bu ağaçların çevrelediği suyun durgun, ışıltılı yüzünü seçebilen seyyahlar, oraya vardıkları zaman görsel bir yanıltı ile sadece bir hayal görmüş olduklarını anlarlar. Yine bunun gibi,bazı vahalar da bir kuyunun çevresindeki birkaç yaşlı hurma ağacıyla ancak bir az konaklayacak bir yer olmaktan öteye geçmez. Fakat çevreleri hurma, zeytin ve palmiye ağaçlarıyla örtülü,kasabalaşmış yerleşme bölgeleri niteliğinde büyük vahalar da vardır.

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çölde Yaşayan İnsanlardan, bir Tuareg

Yorum bölümü sadece üyelerimize açıktır...

Top